Światowy Dzień Sztuki – 5 wyjątkowych propozycji

15 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Sztuki. Data tego święta nie jest przypadkowa, bowiem wybrano na nią dzień urodzin wielkiego artysty i człowieka, jednego z najważniejszych twórców w dziejach ludzkości – Leonardo DaVinci. To święto niesie ze sobą także ideę, jaką jest chęć promowania sztuki i upowszechnienie świadomości społeczeństwa na temat wielości i różnorodności kultury oraz sztuki.

Sztuka otacza nas zewsząd i jest to pojęcie, którego nie możemy w pełni zdefiniować. Jednak według znanego filozofa Władysława Tatarkiewicza, aby coś było sztuką powinno zachwycać, wstrząsać lub wzruszać. To od nas samych zależy, co będziemy uważali za sztukę i jakie uczucia będzie w nas budziła. W czasach, kiedy obcowanie ze sztuką nie jest tak łatwe, jak w świecie znanym nam sprzed pandemii, szczególnie świętujmy Światowy Dzień Sztuki. Uczynić to można na wiele sposobów, a jednym z nich jest odkrycie mniejszych i większych „dzieł sztuki” w Księgarni św. Stanisława.

Światowy Dzień Sztuki

1. Ikony

Pochodzenie ikon związane jest z kulturą i sztuką bizantyjską. Pierwszym miejscem ich wytwarzania były klasztory. Tam ich pisaniem oraz malowaniem zajmowali się duchowni. Rozpoczęcie pracy nad tworzeniem ikony poprzedzała modlitwa i chwila kontemplacji. Poprzez to ich wytwarzanie miało nabrać głębszego znaczenia i przynosić nie tylko owoce estetyczne, ale także duchowe. Tematem ikon są wizerunki świętych, sceny z ich życia oraz wydarzenia, które zostały opisane w Piśmie Świętym. Dzieła te pomagają nam w rozwijaniu naszej duchowości, kontemplowaniu życia świętych oraz ich kultu, a także umacnianiu wiary w Boga. Pisanie ikon jest sztuką, ponieważ wielu odbiorców zwraca uwagę na ich walor artystyczny, który potrafi prawdziwie zachwycić. 

  

2. Obrazy

Człowiek z natury jest wierzący, co odzwierciedla znany filozoficzny termin – homo religiosus. Ta zależność miała i nieustannie ma niemały wpływ na sztukę. Bowiem z potrzeby urealniania rzeczywistości duchowej rozwinęło się malarstwo religijne, które jest jedną z dziedzin sztuki. Obrazy o takiej tematyce znalazły ważne miejsce w dorobku znanych artystów, m.in. takich jak Jan van Eyck (“Tryptyk z Madonną tronującą w kościele”), Caravaggio (“Ukrzyżowanie św. Piotra) czy El Greco (“Wniebowzięcie Maryi”). Oprócz tych dzieł sztuki wśród malarstwa religijnego popularnością cieszą się wizerunki Jezusa, Maryi czy świętych. Dzięki nim rzeczywistość duchowa może stać się o wiele bliższa, a mając wizerunek świętych w swoim domu, czujemy ich opiekę. 

3. Obrazy malowane na szkle

Malarstwo na szkle to zyskująca coraz większą popularność dziedzina sztuki. Czym są obrazy malowane na szkle? Jest to taki rodzaj malarstwa, w którym obraz występuje po drugiej stronie szkła. Do jego tworzenia używa się przede wszystkim farb olejnych lub wodnych oraz pędzla i pióra. Mimo że ta dziedzina sztuki być może nie jest aż tak znana, to jednak warto sięgnąć do jej pochodzenia. Wywodzi się bowiem ze starożytności. Do Polski dotarła w średniowieczu i była związana z kościołami – przy użyciu tej metody ozdabiano szklane elementy ołtarzy i relikwiarzy. Szybko znalazło ona swoje użycie także w innych miejscach, takich jak szpitale czy domy prywatne. Sztuka ta przetrwała do XXI w. pod wieloma postaciami. Przedstawia motywy nie tylko motywy sakralne i ludowe, ale także sztukę współczesną. Służą one zachwycaniu odbiorców zarówno w galeriach sztuki, jak i w przestrzeni czterech domowych ścian.

4. Figurki

Rzeźbiarstwo to kolejna z dziedzin sztuki, która na celu ma wywołanie zachwytu lub wstrząśnięcie odbiorcą. Odwiedzając historyczne miejsca czy słynne muzea, z podziwem oglądamy wyjątkowe rzeźby. W tym artystycznym dziele odzwierciedla się natura i wrażliwość artysty, jego emocje i prawdy, które chciał przekazać. Jedynym ich mankamentem jest fakt, że nie możemy zabrać ich do domu. Jednak istnieje coś, czym będziemy mogli cieszyć wzrok w domowym zaciszu. To figurki, które nie tylko ozdobią nasze wnętrza, ale także będą przypominać o ważnych prawdach. Dzięki tym o religijnej tematyce, będziemy mogli pielęgnować kult świętych i czuć ich obecność oraz opiekę w każdej sytuacji.

5. Literatura

Sztuka może nam się kojarzyć z przedmiotami materialnymi, jednak w jej święto, warto uświadomić sobie, że jest to dziedzina o wiele bardziej rozległa. Bowiem zaliczamy do niej także słowo pisane czy mówione. Czyż ono nie może zachwycać? Zatem na koniec naszego subiektywnego zestawienia propozycji na Światowy Dzień Sztuki pochylmy się nad literaturą. Jest to wyjątkowy rodzaj przekazu, a jego celem jest zarówno wyrażanie emocji autora, jak i w pewnym sensie odpowiadanie na potrzeby społeczeństwa. Wynika to z faktu, iż dzieła literackie zajmują się często aktualnymi dla danego czasu kwestiami. Przekazują one także stałe prawdy, które na pozór wydają się proste, ale bez tekstów znanych autorów pozostałyby nieodkryte. Literatura w pełni zawiera się w pojęciu sztuki – czytając ją, na naszych twarzach może pojawić się zachwyt, ale także łzy. 

 

W Światowy Dzień Sztuki warto odkryć, jak rozległe jest to pojęcie. Jednak jest to również idealna okazja, aby dostrzec sztukę wokół nas – zarówno tę wielką, jak i tę nieco mniejszą. Zróbcie to razem z Księgarnią św. Stanisława: Wyjątkowe produkty

 

Nasi partnerzy:
Projekt i wykonanie: TBC Project