Pierwsze soboty miesiąca – wyjątkowe nabożeństwo

Pierwsze soboty miesiąca to nabożeństwo, dzięki któremu zmienia się świat. Dlatego też warto dowiedzieć się skąd się wzięło, jak je odmawiać i z jakich powodów warto to robić? 

Zacznijmy od początku, ponieważ to 7 lat po zakończeniu objawień fatimskich Matka Boża zezwoliła siostrze Łucji na ujawnienie treści drugiej tajemnicy fatimskiej. Ważnym aspektem tego wydarzenia jest fakt, że mówiła ona o nabożeństwie do Niepokalanego Serca Maryi. Tak swój początek wzięły Pierwsze Soboty Miesiąca. 10 grudnia 1925 r. siostra Łucja doświadczyła objawienia Maryi oraz Dzieciątka. Podczas gdy Matka Boża pokazywała na jej cierniami zranione serce, Dzieciątko zwróciło się do Łucji słowami:

Miej współczucie z Sercem Twej Najświętszej Matki, otoczonym cierniami, którymi niewdzięczni ludzie je wciąż na nowo ranią, a nie ma nikogo, kto by przez akt wynagrodzenia te ciernie powyciągał.

Maryja powiedziała:

Przynajmniej ty staraj się nieść mi radość i oznajmij w moim imieniu, że przybędę w godzinie śmierci z łaskami potrzebnymi do zbawienia do tych wszystkich, którzy przez pięć miesięcy w pierwsze soboty odprawią spowiedź, przyjmą Komunię świętą, odmówią jeden Różaniec i przez piętnaście minut rozmyślania nad piętnastu tajemnicami różańcowymi towarzyszyć mi będą w intencji zadośćuczynienia.

Pierwsze soboty miesiąca

 

Pierwsze soboty miesiąca – dlaczego nabożeństwo obejmuje 5 sobót? 

Ponieważ wynagradza ono pięć rodzajów zniewag, którymi obrażamy Najświętsze Serce Maryi:

  1. Obelgi przeciw Niepokalanemu Poczęciu,
  2. Przeciw Jej Dziewictwu,
  3. Przeciw Jej Bożemu Macierzyństwu,
  4. Obelgi, przez które usiłuje się wpoić w serca dzieci obojętność, wzgardę, a nawet nienawiść wobec nieskalanej Matki,
  5. Bluźnierstwa, które znieważają Maryję w Jej świętych wizerunkach.

 

Pierwsze soboty miesiąca – warunki nabożeństwa:
  1. Spowiedź w pierwszą sobotę miesiąca.
  2. Komunia św. w pierwszą sobotę miesiąca.
  3. Różaniec wynagradzający w pierwszą sobotę miesiąca.
  4. Piętnastominutowe rozmyślanie nad piętnastoma tajemnicami różańcowymi w pierwszą sobotę miesiąca.

 

1. Pierwsze soboty miesiąca – spowiedź 

Łucja pokazała Dzieciątku Jezus problemy, z jakimi wiele dusz miało do czynienia odnośnie do spowiedzi, która miałaby się odbywać w sobotę. Z tego względu prosiła ona, aby spowiedź święta była ważna osiem dni. Jezus odpowiedział jej: Może nawet wiele dłużej być ważna pod warunkiem, ze ludzie są w stanie łaski, gdy Mnie przyjmują i ze mają zamiar zadośćuczynienia Niepokalanemu Sercu Maryi.

Dodatkowo, do spowiedzi każdy powinien przystąpić z intencją zadośćuczynienia za zniewagi, które uczynił w stosunku do Niepokalanego Serca Maryi. Natomiast w kolejne pierwsze soboty można uczestniczyć w spowiedzi, aby wynagrodzić za jedną z pięciu zniewag, które człowiek wyrządza Maryi i na które wskazywał Jezus. Intencję można wzbudzić zarówno w czasie przygotowywania się do spowiedzi, jak i podczas otrzymywania rozgrzeszenia.

Przed przystąpieniem do spowiedzi warto odmówić podaną lub podobną modlitwę:

Boże, pragnę teraz przystąpić do świętego sakramentu pojednania, aby otrzymać przebaczenie za popełnione grzechy, szczególnie za te, którymi świadomie lub nieświadomie zadałem ból Niepokalanemu Sercu Maryi. Niech ta spowiedź wyjedna Twoje miłosierdzie dla mnie oraz dla biednych grzeszników, by Niepokalane Serce Maryi zatriumfowało wśród nas.

Natomiast w czasie otrzymywania rozgrzeszenia można wypowiedzieć akt żalu:

Boże, bądź miłościw mnie grzesznemu, szczególnie za moje grzechy przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryi.

 

2. Pierwsze soboty miesiąca – Komunia św. 

Po przyjęciu Komunii św. powinno się wzbudzić intencję wynagradzającą. Można wtedy odmówić taką lub podobną modlitwę:

Najchwalebniejsza Dziewico, Matko Boga i Matko moja! Jednocząc się z Twoim Synem pragnę wynagradzać Ci za grzechy tak wielu ludzi przeciw Twojemu Niepokalanemu Sercu. Mimo własnej nędzy i nieudolności chcę uczynić wszystko, by zadośćuczynić za te obelgi i bluźnierstwa. Pragnę Najświętsza Matko, Ciebie czcić i całym sercem kochać. Tego bowiem ode mnie Bóg oczekuje. I właśnie dlatego, że Cię kocham, uczynię wszystko, co tylko w mojej mocy, abyś przez wszystkich była czczona i kochana.

Ty zaś, najmilsza Matko, Ucieczko grzesznych, racz przyjąć ten akt wynagrodzenia, który Ci składam. Przyjmij Go również jako akt zadośćuczynienia za tych, którzy nie wiedzą, co mówią, w bezbożny sposób złorzeczą Tobie. Wyproś im u Boga nawrócenie, aby przez udzieloną im łaskę jeszcze bardziej uwydatniła się Twoja macierzyńska dobroć, potęga i miłosierdzie. Niech i oni przyłączą się do tego hołdu i rozsławiają Twoją świętość i dobroć, głosząc, że jesteś błogosławioną miedzy niewiastami, Matką Boga, której Niepokalane Serce nie ustaje w czułej miłości do każdego człowieka. Amen.

 

3. Różaniec wynagradzający w pierwszą sobotę miesiąca

Po każdym dziesiątku różańca należy odmówić Modlitwę Anioła z Fatimy, czyli Akt wynagrodzenia:

O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba i pomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia.

Poleca się odmówienie Różańca, który wynagradza za zniewagi wyrządzone przez nas Niepokalanemu Sercu Maryi. Odmawia się w ten sam sposób, co zwykły Różaniec. Jednak dodatkowo w modlitwie  „Zdrowaś Maryjo…” po słowach „…i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus” dołącza się poniższe wezwanie, w każdej tajemnicy Różańca jest ono inne:

1 tajemnica: Zachowaj i pomnażaj w nas wiarę w Twoje Niepokalane Poczęcie!

2 tajemnica: Zachowaj i pomnażaj w nas wiarę w Twoje nieprzerwane Dziewictwo!

3 tajemnica: Zachowaj i pomnażaj w nas wiarę w Twoją rzeczywistą godność Matki Bożej!

4 tajemnica: Zachowaj i pomnażaj w nas cześć i miłość do Twoich wizerunków!

5 tajemnica: Rozpłomień we wszystkich sercach żar miłości i doskonałego nabożeństwa do Ciebie!

 

4. Piętnastominutowe rozmyślanie nad piętnastoma tajemnicami różańcowymi w pierwszą sobotę miesiąca

Na początku odmawia się modlitwę wstępną:
Zjednoczony ze wszystkimi aniołami i świętymi w niebie, zapraszam Ciebie, Maryjo, do rozważania ze mną tajemnic świętego różańca, co czynić chcę na cześć i chwałę Boga oraz dla zbawienia dusz.

Następnie czas na przypomnienie sobie opisu z Ewangelii wg św. Łukasza (1,26 – 38). Ten tekst przeczytaj powoli, będąc w duchu głębokiej modlitwy.

Pokornie zastanów się nad misterium swojego zbawienia, które objawia się w tej tajemnicy różańcowej. Rozważania mogą odbywać się zgodnie z następującymi punktami:
a. rozważanie przesłania anielskiego skierowanego do Matki Bożej,
b. rozważanie odpowiedzi Maryi,
c. rozważanie misterium Wcielenia Syna Bożego.

Teraz zjednocz się z Matką Bożą w ufnej modlitwie. Odmów w głębokim skupieniu Litanię Loretańską. Po jej odmówieniu wypowiedz wezwanie:

Niebieski Ojcze, zgodnie z Twoją wolą wyrażoną w przesłaniu anioła, Twój Syn Jednorodzony stał się człowiekiem w łonie Najświętszej Dziewicy Maryi. Wysłuchaj moich próśb i dozwól mi znaleźć u Ciebie wsparcie za Jej orędownictwem, ponieważ z wiarą uznaję Ją za prawdziwą Matkę Boga. Amen.

Na koniec wzbudź w sercu postanowienia duchowe:

Będę gorącym sercem miłował Matkę Najświętszą i każdego dnia oddawał Jej cześć.
Będę uczył się od Maryi posłusznego wypełniania woli Bożej, jaką Pan mi ukazuje co dnia.
Obudzę w sobie nabożeństwo do mojego Anioła Stróża.

 

Nabożeństwo Pierwszych Sobót Miesiąca ma niezwykłą siłę. Dlatego warto je rozpocząć. W Księgarni św. Stanisława znajdziesz wyjątkową kolekcję rozważań na Pierwsze Soboty Miesiąca. Sprawdź już teraz!

 

Nasi partnerzy:
Projekt i wykonanie: TBC Project