Poznaj swojego patrona!

Święto Wszystkich Świętych w tym roku, wyjątkowo będziemy obchodzić w innych okolicznościach. Nie na cmentarzach, nie z bliskimi wspominając tych, których nie ma z nami, ale w zaciszu domu w zadumie. Warto sobie uświadomić, że tak naprawdę 1 listopada to święto, które przypomina nam o powołaniu do świętości i obcowaniu świętych. Dlatego w te listopadowe dni warto zwrócić szczególną uwagę na świętych, którzy swoim życiem dali nam najlepszy przykład jak podążać drogą Chrystusa. 

Przedstawiamy Wam wyjątkowych świętych, którzy zapisali się w historii Kościoła Katolickiego. Zainspiruj się wartościowymi historiami, wyjątkowymi życiorysami!

 

Święty Paweł  z Tarsu 

Święty, ale nie od początku. Żyd, faryzeusz i prześladowca chrześcijan, który swoje miał swoje za uszami. Skutecznie uprzykrzał życie wyznawcom Chrystusa do momentu, kiedy w drodze do Damaszku ukazał mu się Jezus. Wówczas Paweł nawrócił się i przyjął chrzest. Odbył wiele podróży misyjnych, gdzie nauczał o miłości Boga i zbawieniu. Jest autorem listów wchodzących w skład Nowego Testamentu i słynnego Hymnu o miłości. Nazywamy go Apostołem Narodów mimo, że nie wchodził w skład dwunastu, ani grupy uczniów Chrystusa.

Archanioł Gabriel 

Gabriel w Piśmie świętym pojawia się niejednokrotnie. Najczęściej jednak zwiastuje Dobrą Nowinę. Zachariaszowi zwiastuje wiadomość o brzemienności św. Elżbiety, a Maryi zapowiada niepokalane poczęcie. Oprócz tego, pełnił funkcję obrońcy Świętej Rodziny. Ukazywał się w snach Józefa, ostrzegając go przed rzezią niewiniątek. Archanioł pełnił także funkcję Anioła pocieszyciela w Ogrójcu, zwiastował pokój przy zmartwychwstaniu Jezusa, a także uczestniczył w jego wniebowstąpieniu. W ikonografii ukazany jest najczęściej jako młodzieniec z lilią. Jest patronem dyplomatów i posłańców.

Archanioł Michał 

To pierwszy i najważniejszy Archanioł. Według tradycji podczas buntu aniołów i Lucyfera, Michał wypowiedział wojnę buntownikom i wydał okrzyk: “Któż jak Bóg?”, skąd wzięła się etymologia jego imienia. W Piśmie Świętym pojawia się kilkukrotnie. “Jeden z przedniejszych książąt nieba” jest uznany za anioła sprawiedliwości, Bożego Miłosierdzia. W księgach apokryficznych często stawiany jest hierarchią zaraz po Bogu. Bezpośrednio walczył z szatanem, a jego postać jest jedną z głównych podczas sądu ostatecznego. Archanioł Michał w ikonografii przedstawiany jest najczęściej w zbroi, w rękach dzierży miecz, a u jego stóp leży skrępowany szatan. Jest patronem policjantów i żołnierzy.

Archanioł Rafał

Najmniej znany z trzech archaniołów, co nie oznacza, że mniej ważny. W Piśmie Świętym przedstawiony jest jako jeden z “siedmiu aniołów, którzy stoją w pogotowiu i wchodzą przed majestat Pański”. Jego postać znana jest głównie z Księgi Tobiasza, gdzie Archanioł Rafał ratuje Tobiasza z wielu niebezpiecznych sytuacji, strzeże go i ofiaruje mu swoje towarzystwo. Jego imię wzięło się ze słów “Bóg uleczył”, bowiem Rafał uzdrowił niewidomego ojca Tobiasza. Ludowo uznawany jest za najważniejszego z Aniołów stróżów, ale tak naprawdę jest strażnikiem Bożej Opatrzności. W ikonografii przedstawiany jest jako młodzieniec, a jego atrybutami są krzyż lub laska pielgrzyma. Jest patronem: aptekarzy, chorych, lekarzy.

 

ZOBACZ TAKŻE: ARCHANIOŁOWIE MICHAŁ, GABRIEL I RAFAŁ 

 

Święta Agnieszka Rzymianka 

Młodziutka chrześcijanka, która postanowiła w całości oddać się Chrystusowi. Miała zaledwie 12 lat, kiedy skazano ją na śmierć. Szlachetnie urodzona, odrzucała propozycje małżeństwa mówiąc, że jej serce jest już zajęte. Wówczas oburzeni zalotnicy oskarżyli ją o bycie chrześcijanką. Wiedząc, że Agnieszka jest dziewicą, próbowano odebrać jej honor. Mężczyzna, który chciał się do niej zbliżyć, stracił wzrok. Następnie Agnieszkę usiłowano spalić na stosie, jednak stos nie chciał się zapalić i aby zgładzić Świętą, ucięto jej głowę. Według legendy podczas jej tortur nawróciło się 160 oglądających widowisko pogan. Kiedyś była jedną z najbardziej czczonych świętych rzymskich.

Święta Anna 

Święta Anna była żoną św. Joachima i Matką Maryi z Nazaretu – tej, która porodziła Jezusa Chrystusa.  Wywodziła się z rodu potomków Dawida. W Starym ani Nowym Testamencie nie znaleziono wzmianek o tej świętej, a jakiekolwiek informacje znamy z ksiąg apokryficznych. Wiadomo, że św. Anna wraz ze św. Joachimem zostali doświadczeni przez Boga brakiem potomstwa.  Wówczas w Jerozolimie bezdzietność była źródłem hańby. Małżeństwo składało ofiary i gorąco modliło się o to, by Bóg zesłał im upragnione dziecko. Modlitwy zostały wysłuchane, a wkrótce na świat przyszła córeczka – Maryja

Święta Katarzyna Aleksandryjska

Patronka niezłomnych. Święta, która wytrwała do końca, męczennica. Zamożna, wykształcona obywatelka Aleksandrii przyjęła śluby czystości. Otwarcie protestowała przeciwko prześladowaniom chrześcijan. Pewnego dnia spotkała się na wiecu religijnym z przedstawicielami niechrześcijańskich mówców, których bez problemu rozgryzła i podważała każde argumenty. Wówczas część z nich nawróciła się, a Katarzynę skazano na śmierć. Cesarz Maksencjusz wydał wyrok – śmierć w torturach przez łamanie kołem. Dziwnym trafem koło zostało cudem zniszczone przez Anioła, a Katarzyna została ścięta.

Święta Małgorzata Antiocheńska 

Córka poganina, nawrócona przez opiekunkę na chrześcijaństwo, która opiekowała się Małgorzatą po śmierci matki. Kiedy dorosła, zakochał się w niej rzymski namiestnik. Święta nie odwzajemniała jego uczuć mówiąc, że jej serce należy tylko do Chrystusa. Zakochany Rzymianin poddawał ją torturom, a następnie skazał ją na ścięcie, co dokonało się w ok. 303 r. n.e.

Święta Rita z Casci

Św Rita pochodziła z prostej, wieśniaczej rodziny. Już jako młoda dziewczyna czuła potrzebę trwałego zjednania z Chrystusem i pragnęła wstąpić do zakonu. Rodzice jednak chcieli inaczej i wydali córkę za mąż, by stała się prawdziwą kobietą, matką, by zapewnić jej godną przyszłość. Mąż Rity był awanturnikiem, skłonnym do rozbojów. Rita miała z nim istne piekło, ale zawierzała się Bogu i ufała, że przyjdą lepsze dni. Urodziła dwójkę dzieci: synów, którzy pomimo starań i modlitw świętej, nie wyrośli na wzorowych chrześcijan, a temperament odziedziczyli zdecydowanie po ojcu. Rita błagała Boga o nawrócenie męża i synów. Mąż wdał się w kolejne potyczki klanowe i polityczne i został zamordowany w pobliżu rodzinnego młyna. Synowie chcieli pomścić ojca i wymierzyć sprawiedliwość. Święta poznała zamiary dzieci i prosiła Boga, by nigdy nie wyrządzili nikomu krzywdy. Wolała cierpieć po starcie synów niż to, by skazali się złym czynem na wieczne potępienie. Obaj mężczyźni zmarli zanim udało im się spełnić swoje groźby. Kiedy św. Rita została sama, obudziły się w niej dawne marzenia o wstąpieniu do zakonu. Nie było to jednak proste, ponieważ został jej postawiony warunek: musi zjednoczyć zwaśnione rodzinne rody. Św. Rita podjęła wyzwanie, odnalazła zabójców męża, przebaczyła im i prosiła o wybaczenie. Po spełnieniu tych warunków wstąpiła do zakonu augistianek w Casci.

 

ZOBACZ TAKŻE: ŚWIĘTA RITA WSPOMOŻYCIELKA W SPRAWACH BEZNADZIEJNYCH 

 

Święta Zofia z Rzymu

Męczennica i święta Kościoła Katolickiego, ale także innych chrześcijańskich kościołów. Uchodzi za jedną z najbardziej znanych świętych. Wdowa, która wychowała trzy córki: Wiarę, Nadzieję i Miłość. Zmuszano ją, by oddała cześć rzymskim bogom. Ta nie zgodziła się, dlatego jej córki poddano torturom, a ona musiała patrzeć na ich męki. Nie ratowała ich, ale wzywała je do wytrwania. Istnieją dwi historie związane ze śmiercią Zofii.  Jedno źródło podaje, iż święta zmarła na grobie swoich córek z rozpaczy po ich śmierc, a drugie źródło podaje, że poddano ją torturom razem z córkami.

Święta Teresa od Dzieciątka Jezus 

Mala Tereska jako dziewczynka straciła swoją matkę, a wówczas obrała sobie za mamę Najświętszą Maryję Pannę. W wieku 13 lat świadomie postanowiła wejść na drogę świętości po ciężkiej chorobie.  Pewnego dnia w Lisieux Teresa usłyszała o bandycie, który został skazany na śmierć. Za uszami miał wiele przestępstw i był bezlitosny, a także nieugięty pod względem wiary – absolutnie nie chciał uwierzyć w boską miłość. Święta, kiedy usłyszała tę przykrą historię modliła się o nawrócenie grzesznika, który w ostatniej chwili przed egzekucją poprosił Boga o przebaczenie.  Po tych wydarzeniach rozpoczęła poszukiwania zakonu, który przyjąłby wówczas 15letnią dziewczynę. Próby zakończyły się fiaskiem, a dopiero wizyta u samego Papieża sprawiła, że Teresa rok później wstąpiła do Karmelu. Z racji młodego wieku współstiostry posądzały ją o lekkomyślność i zwykle dawały jej najcięższe prace. Wkrótce Teresa zachorowała na Gruźlicę, a siostry zbagatelizowały jej objawy i wciąż obarczały ją trudem pracy. Niedługo później zmarła w niewyobrażalnych męczarniach mówiąc:  “Chcę, przebywając w niebie, czynić dobro na ziemi. Po śmierci spuszczę na nią deszcz róż”

Święta Teresa od Jezusa 

Dziś, 15 października przypada wspomnienie św. Teresy z Avili – hiszpańskiej mistyczki, karmelitanki, reformatorki zakonu karmelitańskiego. Święta jest patronką ludzi prześladowanych za pobożność i Hiszpanii. Patronuje również między innymi w Krakowie karmelitom i karmelitankom, a także kościołowi karmelitanek bosych – pw. św. Teresy od Jezusa i św. Jana od Krzyża. Św. Teresa niejednokrotnie miała widzenia. Podczas jednego z nich ujrzała Jezusa w postaci cielesnej, choć niewidzialnej. Była przekonana co do słuszności jej widzenia. Innym razem widziała Serafina, który wbija w jej serce rozżarzone żelazo, co wywołało ból duchowo-fizyczny nie do opisania. Dziś to wydarzenie nazywamy Ekstazą św. Teresy. Tamto wydarzenie tak zmotywowało świętą, że do końca życia w zupełności oddała się Jezusowi. Skupiła się na duchowości i naśladowaniu Chrystusa, w szczególności w cierpieniu.

 

Zobacz także: Święta Teresa od Jezusa wspomnienie

 

Święty Antoni Padewski 

Franciszkanin, teolog, Portugalczyk i doktor Kościoła. Jako niespełna dwudziestoletni mężczyzna wstąpił do zakonu Kanoników Regularnych św. Augustyna. Pewnego dnia w drodze poznał kilku franciszkanów, którzy ujęli go prostotą życia, a także radosnym usposobieniem. Po tej sytuacji opóścił swój zakon i wstąpił do Franciszkanów, gdzie pozostał do końca swojego życia. Przyjął imię Antonii (właściwie miał na imię Fernando) i rozpoczął swoją posługę. Był doskonałym mówcą, dlatego przyciągał do siebie tłumy. Był wykładowcą uniwersyteckim, ale także podróżnikiem, bowiem przełożeni wysyłali go w wiele miejscy, by głosił swoje wyjątkowe kazania. Antonii zachorował na puchlinę wodną, która nie pozwoliła mu kontynuować swoich obowiązków. Pod koniec życia osiadł w Klasztorze św. Marii w Padwie, gdzie w wieku 36 lat zmarł.

Święty Mateusz Ewangelista 

Mateusz Apostoł był Galilejczykiem, a przede wszystkim celnikiem. Zawód nielubiany w społeczeństwie – Lewi, syn Alfeusza zajmował się pobieraniem podatków. Celnicy uchodzili za posłusznych Rzymianom, którzy wówczas okupowali Palestynę – monety zebrane z podatków trafiały do rzymskiego skarbu. Lewi pobierający podatki uchodził za oszusta i poganina, a przede wszystkim grzesznika. Właśnie takich ludzi swym miłosierdziem otaczał Jezus. Chrystus wybrał Lewiego na jednego z dwunastu Apostołów. Powołał go w Kafarnaum, gdzie (teoretycznie już Mateusz) zaprosił Jezusa do ucztowania w swoim domu razem z faryzeuszami, innymi celnikami i powołanymi. Tego dnia dokonało się nawrócenie Lewiego. Postawił wszystko na jedną kartę i postanowił ruszyć za Chrystusem i Jego nauczaniem.Po zmartwychwstaniu Jezusa, Mateusz jeszcze mocniej uwierzył w bóstwo Jezusa. Po wniebowstąpieniu pozostał w Palestynie, by przebywać wśród nawróconych na chrześcijaństwo żydów. Tam też powstała pierwsza Ewangelia, za którą uznana jest ta autorstwa św. Mateusza.

 

ZOBACZ TAKŻE: ŚW. MATEUSZ – APOSTOŁ I EWANGELISTA 

 

Święty Jacek Odrowąż

Kaznodzieja, polski duchowny, cudotwórca, misjonarz pochodzący z bardzo zamożnego rodu. Uchodzi za historycznego Patrona Polski. To jeden z pierwszych przedstawicieli zakonu kaznodziejskiego Dominikanów w naszym kraju. Był misjonarzem i nawracał nie tylko polski naród ale także Czechy, Ruś i wiele innych, stąd nazywano go Apostołem Słowian. Studiował w Rzymie i tam wstąpił do zakonu Dominikanów, a kiedy powrócił do kraju osiadł w Krakowie i tam ustanowił klasztor przy Kościele Trójcy Świętej. Bardzo często podróżował, a w drodze rozmawiał z miejscową ludnością. Dzięki niemu wzrosła świadomość wiary wśród Polaków i nie tylko.

Święty Jan Teolog 

Teolog, jeden z dwunastu Apostołów i Ewangelista. Autor Ewangelii św. Jana, 3 listów Nowego Testamentu, a także Apokalipsy. Jako jedyny z uczniów został przy krzyżu Jezusowym, gdzie mesjasz pozostawił mu pod opiekę swoją Matkę. Mówi się, że był najmłodszym i umiłowanym uczniem Chrystusa, a także jako jedyny z Apostołów nie zmarł śmiercią męczeńską, a naturalną.  Patron aptekarzy, teologów i zawodów związanych z pisaniem.

Święty Jerzy Zwycięzca 

Jeden z Czternastu Świętych Wspomożycieli. Tak naprawdę niektóre źródła podają, że jest to postać historyczna, co potwierdzają źródła naukowe. Wokół Jerzego krążą legendy o tym, że pokonał smoka i tak też św. Jerzy przedstawiany jest na ikonografii – z koniem i smokiem w rycerskiej zbroi. Według historii był legionistą rzymskim , a następnie ochroniarzem u boku Dioklecjana. Pewnego dnia cesarz wydał rozporządzenie o prześladowaniu chrześcijan, co Jerzy przyjął z wyjątkową niechęcią, bowiem sam był chrześcijaninem. Kiedy Dioklecjan dowiedział się o wierze świętego, skazał go na tortury i ściął.

Święty Mikołaj z Miry 

Święty, który znany jest na całym świecie. Jego wspomnienie obchodzimy 6 grudnia, kiedy wszystkie dzieciaki czekają na upominki. Jego postać uchowała się w tradycji jako starszy Pan w czerwonym ubranku z bialą brodą. W rzeczywistości św. Mikołaj żył w III/IV w. n.e. i był biskupem Miry w Licji. Zasłynął z cudów i pomocy na rzecz biednych i potrzebujących. Jest Patronem Rosji, pojednania Wschodu i Zachodu a także uchodzi za patrona rybaków.

Święty Krzysztof Męczennik

Pochodził z Azji Mniejszej i według legend był…olbrzymem! Podobno miał 4 metry wzrostu i niezwykłą siłę. Podobno pracował przenosząc pielgrzymów przez rzekę. Na ikonografii przedstawiany jest z dzieckiem na ramieniu. Według opowieści pewnego dnia przechodząc przez rzekę z dzieckiem na ramieniu zapadł się. Wtedy odezwało się dziecko, które powiedziało mu, że dźwiga cały świat. Św. Krzysztof zmarł śmiercią męczeńską podczas panowania Trajana Decjusza. 25 lipca obchodzimy wspomnienie św. Krzysztofa – patrona kierowców i podróżujących. Tego dnia otaczamy ich szczególną modlitwą i święcimy pojazdy.

Święty Piotr Apostoł 

Piotr, czyli Skała, a na tej skale zbuduję swój Kościół – powiedział Jezus. Piotr, czyli nieidealny uczeń, a zarazem pierwszy biskup Rzymu, głowa Kościoła. Podczas swojej apostolskiej drogi Piotr niejednokrotnie wyparł się Jezusa,  nie był mu posłuszny, a mimo to właśnie takiego niesfornego Apostoła Jezus wybrał na głowę Kościoła. Piotr nie towarzyszył Zbawicielowi pod krzyżem, nie było go wtedy, kiedy najbardziej był potrzebny, a przecież mówił podczas Ostatniej Wieczerzy, że zrobi dla Chrystusa wszystko. Koniec końców zrobił, bo za swoją wiarę zginął śmiercią męczeńską przybity do krzyża, ale głową do dołu, bowiem nie był godzien umrzeć tak, jak sam Bóg. Jego najważniejsze wspomnienie obchodzone jest 29 czerwca dzielone ze św. Pawłem z Tarsu.

Święty Wojciech Biskup 

Patron Polski, Czech i Węgier. Święty Kościoła, męczennik. Jako dziecko i podczas całego swojego życia Wojciech był niezwykle chorowity. Pochodził z zamożnej rodziny i pewnego dnia, kiedy święty był już bardzo na skraju życia i śmierci jego rodzice modlili się o jego zdrowie i mówili, że jeśli wyzdrowieje, zostanie duchownym. Tak też się stało. Wstąpił do zakonu Benedyktynów, a następnie założył klasztor w Czechach. Został skierowany do Polski, gdzie niezwykle ciepło przywitał go król Bolesław Chrobry. Miał misję chrystianizacyjną i chciał wypełnić ją w Prusach. Niestety misja zakończyła się śmiercią biskupa w 977r. Wojciech został pochowany w Katedrze Gnieźnieńskiej, gdzie spoczywał do 1038r.

Święty Tomasz Apostoł

Męczennik, Apostoł, biblijny niedowiarek. To właśnie “Niewierny Tomasz” nie dowierzał, że Jezus naprawdę zmartwychwstał. Dopiero, kiedy zobaczył Chrystusa, kiedy mógł włożyć palce w ręce i bok, uwierzył. Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli! Czy można osądzać Tomasza? Absolutnie nie! Papież Grzegorz Wielki wydarzenia z Nowego Testamentu skomentował tak:  „Więcej pomaga naszej wierze niewiara Tomasza, niż wiara apostołów”.

Święty Marek Ewangelista

Autor najstarszej i nakrótszej ze wszystkich Ewangelii. Skąd Marek wiedział o wszystkich wydarzeniach, które dokonały się w Jerozolimie za czasów Jezusa? Od św. Piotra i Pawła, których był towarzyszem i wiernym słuchaczem.  Według Apokryfów ostatnie lata życia spędził w Aleksandrii, gdzie został zamordowany z rąk wyznawców egipskich bogów. Marek jest patronem pisarzy i notariuszy. Ciekawostką jest, że Marek Ewangelista utożsamiany jest z postacią ewangelicznego młodzieńca, który był obecny przy aresztowaniu Jezusa.

Święty Marcin z Tours

Żołnierz, a następnie biskup. Legenda mówi, że św. Marcin podczas wyprawy do Galii spotkał biedaka, któremu ofiarował swój płaszcz. W nocy po tym wydarzeniu we śnie ukazał mu się Jezus,  który powiedział, że Marcin ofiarował swój płaszcz nie biedakowi, a właśnie Zbawicielowi. Po tym wydarzeniu jego życie się odmieniło, a on postanowił rozeznać swoje powołanie. Zakończył złużbę wojskową, przyjął chrzest, udał się na pustelnię, a następnie założył klasztor w Genui. Wbrew swojej woli został mianowany biskupem Tours, gdzie wciąż pełnił funkcję ewangelizacyjną. Bronił heretyków przed surowymi karami i próbował ich nawrócić.

Święty Łukasz Ewangelista 

Towarzysz św. Pawła podczas podróży misyjnych. Autor 3 Ewangelii – wg św. Łukasza oraz Dziejów Apostolskich. Z zawodu lekarz, co często przebija się w jego ewangelii, szczególnie wśród opisów chorób, które Jezus uzdrawiał. Uznawany jest za najwierniejszego kompana św. Pawła, od którego wiele się uczył. Przyjął chrzest i wyruszył w drogę. Według apokryfów zmarł, kiedy miał 84 lata, a miejsce jego pochówku nie jest znane.  Łukasz jest patronem lekarzy i artystów.

Święty Józef z Nazaretu

Święta rodzina ukazuje Maryję, dzieciątko i św. Józefa – przybranego ojca  Jezusa. Józef uchodzi za sprawiedliwego, dlaczego? Kiedy miał poślubić Maryję, ona była już brzemienna za sprawą Ducha Świętego. W takich okolicznościach ‘narzeczony’ miał prawo zamordować swoją niedoszłą małożonkę, gdyż dopuściła się cudzołóstwa. Józef w tej sytuacji chciał potajemnie oddalić Maryję nie robiąc jej krzywdy. Nad wszystkim jednak czuwał Bóg, który zesłał swoich aniołów, by we śnie wyjaśnili całą sytuację Józefowi. Ten przyjął Maryję z dzieciątkiem i do końca swoich dni chronił ich przed wszelkim złem. Józef jest patronem małżeństw i zwracamy się do niego, kiedy nie możemy znaleźć pracy.

Święty Juda Tadeusz Apostoł

Św. Juda Tadeusz “odważny”. Apostoł, autor jednego listu w Nowym Testamencie. Męczennik – został zamordowany w Persji. W Kościele znany jest jako patron spraw beznadziejnych. Jego wspomnienie obchodzimy 28 października razem ze św. Szymonem.

Święty Franciszek z Asyżu 

Założyciel zakonu Franciszkanów, Włoch, mistyk, stygmatyk. Właściwie Jan Berbardone, bo to takie imię otrzymał na chrzcie świętym. Pewnego dnia ciężko zachorował i właśnie wtedy zdał sobie sprawę, że jego życiową misją jest świętość. Franciszek obserwował ówczesny Kościół i zrozumiał, że prawdziwa wolność i oddanie się Chrystusowi może dokonać się przez ubóstwo i porzucenie wszystkich doczesnych spraw, uniezależnienie się od wszystkiego co materialne. Ojciec wydziedziczył 25-letniego mężczyznę, a ten bez grosza przy duszy postanowił żyć w skrajnym ubóstwie i pomagać innym. Wokół niego zbierali się ludzie, którzy zaczęli brać z niego przykład i tak właściwie narodził się zakon Franciszkanów. Franciszek jest patronem ekologii, zwierząt i aktorów.

Święty Brat Albert Chmielowski 

Powstaniec styczniowy, a podczas jednej z walk został ranny, czego wynikiem była amputacja nogi. Dostał się do niewoli, a kiedy udało mu się z niej wyjść, zaczął studiować malarstwo. Namalował między innymi słynny obraz umęczonego Jezusa “Ecce Homo”.  Brat Albert poświęcił się służbie bezdomnym, biednym, opuszczonym.  Założył zakony: Albertynów i Albertynek, których reguła opierała się na nauczaniu św. Franciszka z Asyżu. Zakładał domy pomocy dla sierot, ubogich, samotnych. Służbę drugiemu człowiekowi św. Albert uważał za kultywowanie Męki Pańskiej. Został beatyfikowany i kanonizowany przez św. Jana Pawła II.

Święty Ojciec Pio 

Ojciec Pio znany jest na całym świecie ze swojej skromności, mądrości i czystości. Ale czy wszyscy wiedzą, że o. Pio to tak naprawdę Francesco Forgione?  Mnich skrywał przed światem wiele tajemnic, jakich? Między innymi Ojciec Pio doskonale wiedział, kto zostanie Papieżem w 1978 r. Ojciec Pio był stygmeatykiem mistykiem, a niektórzy twierdzą, że potrafił być w dwóch miejscach na raz. Wyjątkowy święty, który prawdziwie oddał całe swoje życie Bogu, Jego ciało po dziś dzień nie rozkłada się

 

Zobacz także: 5 ciekawostek o św. Ojcu Pio 

 

Matka Teresa z Kalkuty 

Matka Teresa to tak naprawdę  Agnes Gonxha Bojaxhiu. Jej życie już od wczesnych lat zmierzało ku Bogu. Już jako dziewczynka wykazywała chęć pomocy innym i zafascynowanie Jezusem i miłosierdziem. Dlatego w wieku 18 lat wyjechała z rodzinnego domu i wstąpiła do Instytutu Błogosławionej Dziewicy Maryi, gdzie została misjonarką. Siostra Teresa będąc na rekolekcjach usłyszała wewnętrzne wołanie, aby swoje życie w pełni ofiarować  biednym i potrzebującym. Wówczas zrozumiała, że wolą Boga jest, by założyła nowy zakon, który w szczególny sposób umiłuje życie w ubóstwie na rzecz ludzi cierpiących. Tak więc w 1956 r. powstał wyjątkowy zakon, Misjonarek Miłości. W Kalkucie siostry utworzyły domy dla umierających, chorych, inwalidów. W Hospicjach siostry dbały, by każdy mógł godnie odejść zgodnie z zasadami własnej wiary. Wieść o działalności sióstr Misjonarek Miłości szybko rozniosła się po świecie i z Indii, szczególna pomoc humanitarna rozpostarła się na cały świat.

 

Zobacz także: Światowy Dzień dobroczynności

 

Święty Jan Paweł II 

Jan Paweł II – postać, o której będzie głośno przez pokolenia. Pierwszy Papież Polak, papież pielgrzym, papież rozmowy i dialogu. To niewzykła postać, która budzi niezwykle ciepłe wspomnienia. Ci, którzy go spotkali podkreślają, że czuli w jego osobie świętość. Papież uwielbiał spotkania z drugim człowiekiem i wnikliwie słuchał, co ktoś chciałby mu powiedzieć. Papież Polak do dziś jest inspiracją do działań. Na jego życzenie powstało wiele fundacji, dzieł, spotkań, które mają na celu budowanie relacji i więzi międzyludzkich. Jest inspiracją w dziedzinach: religijnych, artystycznych i społecznych. Jest patronem rodzin i Światowych Dni Młodzieży.

 

Zobacz także: Wspomnienie św. Jana Pawła II

 

Ci wielcy święci zapisali się na Kartach Kościoła Katolickiego. Pamiętajmy, że i my jesteśmy powołani do świętości! 🙂 Pamiętajmy także, że to za nami orędują święci i nawet w najtrudniejszych sytuacjach możemy liczyć na ich wstawiennictwo.

 


 

 

Nasi partnerzy:
Projekt i wykonanie: TBC Project