Blog / Z życia Kościoła /

21 / 09 / 2020

św. Mateusz – Apostoł i Ewangelista

W Ewangelii pierwszy raz pojawia się jako “Lewi, syn Alfeusza”. Kiedy Jezus powołuje go na Apostoła, staje się Mateuszem, co oznacza “dar od Boga”. Dziś, 21 września wspominamy go w liturgii. 

Św. Mateusz Apostoł był Galilejczykiem, a przede wszystkim celnikiem. Zawód nielubiany w społeczeństwie – Lewi, syn Alfeusza zajmował się pobieraniem podatków. Celnicy uchodzili za posłusznych Rzymianom, którzy wówczas okupowali Palestynę – monety zebrane z podatków trafiały do rzymskiego skarbu. Lewi pobierający podatki uchodził za oszusta i poganina, a przede wszystkim grzesznika. Właśnie takich ludzi swym miłosierdziem otaczał Jezus. Lubił On przebywać w ich towarzystwie, pragnął ich nawrócenia. Kiedy Żydzi zarzucili mu: “Dlaczego wasz Nauczyciel jada wspólnie z celnikami i grzesznikami?” – Chrystus odpowiedział: “Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają… Bo nie przyszedłem powoływać sprawiedliwych, ale grzeszników”. Te słowa wspomina w swojej Ewangelii św. Mateusz, co w tym przypadku ma szczególnie głęboki wymiar. –

Chrystus wybrał Lewiego na jednego z dwunastu Apostołów. Powołał go w Kafarnaum, gdzie (teoretycznie już Mateusz) zaprosił Jezusa do ucztowania w swoim domu razem z faryzeuszami, innymi celnikami i powołanymi. Tego dnia dokonało się nawrócenie Lewiego. Postawił wszystko na jedną kartę i postanowił ruszyć za Chrystusem i Jego nauczaniem. Uwierzył, że Jezus jest obiecanym mesjaszem, który uwolni izraelski lud. Tak naprawdę w Ewangelii pojawia się tylko w tym miejscu. Wiemy, że w Dziejach Apostolskich pojawia się jako siódmy lub ósmy Apostoł (w zależności od tłumaczenia). Wiadomo także, że Mateusz nie towarzyszył Jezusowi podczas męki, gdyż nie został wymieniony obok Marii Magdaleny, Matki Maryi oraz św. Jana, którzy do ostatnich chwil czuwali przy konającym zbawicielu.

Po zmartwychwstaniu Jezusa, Mateusz jeszcze mocniej uwierzył w bóstwo Jezusa. Po wniebowstąpieniu pozostał w Palestynie, by przebywać wśród nawróconych na chrześcijaństwo żydów. Tam też powstała pierwsza Ewangelia, za którą uznana jest ta autorstwa św. Mateusza. Pierwotnie napisana w języku aramejskim, a następnie przetłumaczona na grecki. Niestety, po oryginale nie ma śladu. Ewangelia wg. św. Mateusza zawiera wiele rozbudowanych elementów, które nie są rozwinięte lub nie pojawiają się w innych Ewangeliach. Przykładem jest opis rzezi niewiniątek, czy przypowieść o drogocennej perle. 

Św. Mateusz uznany jest za męczennika. Nie wiemy co tak naprawdę było przyczyną jego śmierci, ale przypuszcza się, że poniósł śmierć męczeńską w Etiopii lub w Persji. Jego ciało obecnie znajduje się w Salerno w dolnym kościele, we wspaniale ozdobionym sarkofagu z marmurami i mozaikami.

 

 

Nasi partnerzy:
instagram ksiegarnia św. stanisława fb księgarnia św. stanisława
Zapisz się na newsletter!
Projekt i wykonanie: TBC Project