Św. Tomasz z Akwinu – Sługa Słowa Bożego

Św. Tomasz z Akwinu – postać, obok której nie można przejść obojętnie. Myślicie, filozof, doktor Kościoła, który dzięki swojej mądrości i wiedzy stał się ikoną i autorytetem. Zresztą do dziś na jego myśli powołują się znane postaci nie tylko z kościelnej sceny. Dziś, 28 stycznia obchodzimy jego liturgiczne wspomnienie. 

Najwyższa doskonałość ludzkiego życia zawiera się w tym, że umysł człowieka jest oderwany od trosk. Ze względu na Boga

~Tomasz z Akwinu

Życiorys św. Tomasza z Akwinu

Św. Tomasz urodził się w 1225 r. we Włoszech, a dokładniej w Akwinie. Studiował w Nepalu na tamtejszym Uniwersytecie. Tamże poznał zakon dominikanów, czyli kaznodziejów, którzy w szczególny sposób przykuli jego uwagę. Do tego stopnia, że wkrótce Tomasz wstąpił do owego klasztoru i stał się zakonnikiem. Rodzina nie zareagowała przychylnie na jego decyzję, jednak on szedł w zaparte i pragnął spełnić Bożą wolę. Kiedy przyjął święcenia kapłańskie, przełożeni docenili jego potencjał retorski i skierowali go na Sorbonę, gdzie rozpoczął pracę jako wykładowca teologii. Prowadził także wykłady na dworze papieskim i był uważany za człowieka o wyjątkowej inteligencji. Wkrótce został kaznodzieją i mógł ze swoim nauczaniem o Bogu wyruszyć w świat, by głosić Słowo Boże i nauki teologiczne. W roku 1274 papież bł. Grzegorz X zwołał do Lyonu sobór powszechny. Zaprosił także Tomasza z Akwinu. Tomasz jednak, mając 48 lat, po krótkiej chorobie zmarł w drodze na sobór w opactwie cystersów.

 

Zobacz także: Wspomnienie św. Agnieszki 

 

św. tomasz

 Sługa Słowa Bożego 

Tomasz z Akwinu stał się ikoną filozofii, ale także teologii. Jest twórcą systemu nauki fiolozoficzno-teologicznej zwanej tomizmem. Był doskonałym obserwatorem i potrafił dostrzec prawdę i to nie tylko w Bożym nauczaniu. Nie tylko zgłębiał tajemnice bożego prawa, miłosierdzia, ale przede wszystkim starał się ją przekazać innym zgodnie z regułą swojego zakonu. Do najważniejszych jego dzieł należą: Summa contra gentiles, czyli apologia wiary przeciwko poganom, Kwestie dysputowane, Komentarz do “Sentencji” Piotra LombardaSumma teologiczna i komentarze do niektórych ksiąg Pisma świętego. Szczególną czcią Tomasz otaczał Chrystusa Zbawiciela, zwłaszcza na krzyżu i w tajemnicy Eucharystii, co wyraził w tekstach liturgicznych do brewiarza i mszału na uroczystość Bożego Ciała, m.in. znany hymn Zbliżam się w pokorze.

Poznaj więcej cytatów św. Tomasza. Kliknij tutaj 

 


 

Nasi partnerzy:
Projekt i wykonanie: TBC Project