Blog / Z życia Kościoła /

04 / 09 / 2020

Światowy Dzień Dobroczynności – rocznica śmierci św. Matki Teresy z Kalkuty

Światowy Dzień Dobroczynności to wyjątkowe święto w kalendarzu. Tego dnia szczególną uwagę zwracamy na pomoc humanitarną, ale nie tylko. 5 września to także rocznica śmierci św. Matki Teresy z Kalkuty – Misjonarki Miłości, którą można opisać w jednym słowie – DOBRO.

„Bardzo często pytają mnie, kiedy znikną głód i ubóstwo na świecie, a ja odpowiadam: „Kiedy ty i ja zaczniemy się dzielić. Im więcej mamy, tym mniej dajemy; im mniej mamy, tym więcej możemy dać.”

~Matka Teresa z Kalkuty

Matka Teresa – Dzieciństwo i młodość

Matka Teresa to tak naprawdę  Agnes Gonxha Bojaxhiu. Jej życie już od wczesnych lat zmierzało ku Bogu. Już jako dziewczynka wykazywała chęć pomocy innym i zafascynowanie Jezusem i miłosierdziem. Dlatego w wieku 18 lat wyjechała z rodzinnego domu i wstąpiła do Instytutu Błogosławionej Dziewicy Maryi, gdzie została misjonarką.

Pierwsze lata w zakonie 

Matka Teresa wyrzekła się wszystkich rzeczy materialnych, szczególnie umiłowała życie w ubóstwie, a także pomoc bliźnim i umierającym. W 1931 r. przyjęła śluby zakonne i imię Teresa. W czasie II wojny światowej była nauczycielką w szkole, ale także obserwowała okrutne losy Kalkuty. W wolnym czasie odwiedzała slumsy i wspomagała dobrym słowem, a przede wszystkim czynem.

Misjonarki Miłości 

Siostra Teresa będąc na rekolekcjach usłyszała wewnętrzne wołanie, aby swoje życie w pełni ofiarować  biednym i potrzebującym. Wówczas zrozumiała, że wolą Boga jest, by założyła nowy zakon, który w szczególny sposób umiłuje życie w ubóstwie na rzecz ludzi cierpiących. Tak więc w 1956 r. powstał wyjątkowy zakon, Misjonarek Miłości. W Kalkucie siostry utworzyły domy dla umierających, chorych, inwalidów. W Hospicjach siostry dbały, by każdy mógł godnie odejść zgodnie z zasadami własnej wiary. Wieść o działalności sióstr Misjonarek Miłości szybko rozniosła się po świecie i z Indii, szczególna pomoc humanitarna rozpostarła się na cały świat.

Źródło: https://www.gosc.pl/doc/3420601.Matka-Teresa-masakruje-system

Popularność Matki Teresy 

Popularność Matka Teresa zawdzięcza swojej wyjątkowej działalności, a przede wszystkim wytrwałości. To postać doceniana przez opinię publiczną do tego stopnia, że w 1979 r. otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla za całość działań humanitarnych, a także wiele innych nagród między innymi:  nagrodę Ramona Magsaysaya za pracę w południowej i wschodniej Azji na rzecz Międzynarodowego Porozumienia,  Nagrodą Pokoju papieża Jana XXII i wiele innych.

Samotność 

Święta dbała, by nikt, kto potrzebuje, nie pozostał bez pomocy i wsparcia. Czasami wystarczyła obecność, by człowiek nie musiał odchodzić w samotności. Matka Teresa doskonale rozumiała samotność, bowiem na co dzień nie czuła prawdziwej obecności Jezusa. Niejednokrotnie miała wątpliwości, do końca życia borykała się z cierpieniem z tego powodu. Nie potrafiła zrozumieć, dlaczego nie czuje Boga ani w modlitwie, ani w Eucharystii. Jednak trwała w miłości do bliźnich i Jezusa, co później zaprowadziło ją na ołtarze.  Niejednokrotnie podkreślała, jak ważna jest modlitwa, zaduma i nauka, by zrozumieć nie tylko działanie Jezusa, ale także drugiego człowieka

Matka Teresa w Polsce 

Misjonarki Miłości pojawiły się także w Polsce. Matka Teresa pojawiła się w naszym kraju kilkukrotnie. Spotkać ją można było  wśród bezdomnych na Dworcu Wschodnim czy u więźniów na Służewcu w Warszawie.  Otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wówczas wyjątkowo dyplomu nie odbierała w murach krakowskiej uczelni, ale w Warszawie w stołówce dla najuboższych.

Matka Teresa – święta Kościoła Katolickiego była wzorem miłości do bliźnich. Kiedy widzimy biblijny obraz miłosiernego samarytanina, powinniśmy pomyśleć o bezinteresowności Matki Teresy.

Źródło: https://www.rp.pl/Swiat/160909716-Swieta-Matka-Teresa-z-Kalkuty.html

Modlitwa Matki Teresy z Kalkuty 

Stańmy się żywą i owocującą latoroślą
Winnego Krzewu – Jezusa Chrystusa.
Przyjmujmy Go w naszym życiu.
Niech przychodzi do nas
jako Prawda, abyśmy ją głosili,
jako Życie, abyśmy nim żyli,
jako Światłość, abyśmy nią płonęli,
jako Miłość, abyśmy nią kochali,
jako Droga, abyśmy nią szli,
jako Radość, abyśmy ją innym dawali,
jako Pokój, abyśmy go rozsiewali w świecie,
jako Świętość, abyśmy ją składali w ofierze,
żeby On, Pan nasz, przyszedł
do naszych rodzin,
do naszych domów,
do wszystkich naszych bliźnich.
Przyjdź, Panie Jezu! Amen.

Dowiedz się więcej o Matce Teresie z Kalkuty: 

 

Nasi partnerzy:
instagram ksiegarnia św. stanisława fb księgarnia św. stanisława
Zapisz się na newsletter!
Projekt i wykonanie: TBC Project