Blog / Rok liturgiczny i święta /

30 / 01 / 2021

Święto Ofiarowania Pańskiego Matki Bożej Gromnicznej

Dziś w Liturgii wspominamy Święto Ofiarowania Pańskiego. To oznacza, że po raz ostatni zaśpiewamy kolędy i zakończymy okres Bożego Narodzenia. Ten dzień to także Uroczystość Matki Bożej Gromnicznej. 2 luty to zdecydowanie jeden z najbardziej świątecznych dni, bowiem właśnie wtedy obchodzone jest także święto osób konsekrowanych.

matka boża gromniczna

Z Ewangelii…

Gdy upłynęły dni ich oczyszczenia według Prawa Mojżeszowego, Rodzice przynieśli Jezusa do Jerozolimy, aby Go przedstawić Panu. Tak bowiem jest napisane w Prawie Pańskim: «Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu». Mieli również złożyć w ofierze parę synogarlic albo dwa młode gołębie, zgodnie z przepisem Prawa Pańskiego.
A żył w Jeruzalem człowiek, imieniem Symeon. Był to człowiek prawy i pobożny, wyczekujący pociechy Izraela, a Duch Święty spoczywał na nim. Jemu Duch Święty objawił, że nie ujrzy śmierci, aż nie zobaczy Mesjasza Pańskiego. Z natchnienia więc Ducha przyszedł do świątyni. Agdy Rodzice wnosili Dzieciątko Jezus, aby postąpić z Nim według zwyczaju Prawa, on wziął Je wobjęcia, błogosławił Boga i mówił:
«Teraz, o Władco pozwalasz odejść słudze Twemu
w pokoju, według Twojego słowa.
Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie,
które przygotowałeś wobec wszystkich narodów:
światło na oświecenie pogan
i chwałę ludu Twego, Izraela».
A Jego ojciec i Matka dziwili się temu, co o Nim mówiono. Symeon zaś błogosławił Ich i rzekł do Maryi, Matki Jego: «Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu i na znak, któremu sprzeciwiać się będą – a Twoją duszę miecz przeniknie – aby na jaw wyszły zamysły serc wielu».
Była tam również prorokini Anna, córka Fanuela z pokolenia Asera, bardzo podeszła wlatach. Od swego panieństwa siedem lat żyła z mężem i pozostała wdową. Liczyła już sobie osiemdziesiąt cztery lata. Nie rozstawała się ze świątynią, służąc Bogu wpostach i modlitwach dniem i nocą. Przyszedłszy wtej właśnie chwili, sławiła Boga i mówiła o Nim wszystkim, którzy oczekiwali wyzwolenia Jeruzalem.
A gdy wypełnili wszystko według Prawa Pańskiego, wrócili do Galilei, do swego miasta – Nazaretu.
Dziecię zaś rosło i nabierało mocy, napełniając się mądrością, a łaska Boża spoczywała na Nim.

 

Święto Ofiarowania Pańskiego pomimo tego, że w Ewangelii wyraźnie wybrzmiewa historia prosto z Jerozolimy, w Polsce ma charakter stricte maryjny. Maryja jako Matka Jezusa, przyniosła na świat najważniejsze Światło, jakim jest Chrystus – “Światło oświecenia pogan”. Na pamiątkę tych wydarzeń do Kościoła przynosimy świecę, która symbolizuje światło wiary prowadzącej przez życie. Skąd właściwie pochodzi “Matka Boża Gromniczna?”. Dawniej, kiedy na zewnątrz szalała burza, w izdebkach stawiano w oknie świecę i modlono się o wstawiennictwo Matki Bożej. Maryja miała chronić domowników przed złem oraz przed żywiołem. Niektórzy widzieli tu też znaczenie symboliczne – Maryja czczona jest jako łamiąca strzały gniewu Bożego, który symbolizują również gromy…

 

2 lutego przypada w Kościele katolickim Dzień Życia Konsekrowanego. Tego właśnie dnia przypominamy sobie, że pośród nas są osoby, które na stałe powierzyły swoje życie Chrystusowi. Są to zakonnicy, siostry zakonne, a także członkowie instytutów świeckich, stowarzyszeń, dziewice i wdowy konsekrowane. Oni właśnie tak, jak Jezus podarowali Bogu swoje życie na służbę. Osoby konsekrowane odnawiają w tym dniu swoje śluby, a w kościołach zbierane są datki na rzecz zakonów klauzurowych.

 


 

Nasi partnerzy:
instagram ksiegarnia św. stanisława fb księgarnia św. stanisława
Zapisz się na newsletter!
Projekt i wykonanie: TBC Project