Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Osoby ze spektrum autyzmu bardzo często są narażone na dyskryminację, przemoc i wykluczenie. Dlatego tak ważne jest, aby poszerzać świadomość na temat zaburzenia, jakim jest autyzm.

Dzień Świadomości Autyzmu

 

1. Czym jest autyzm?

Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym. Dotyka ono tysięcy dzieci w Polsce. Mają one problem z mówieniem, prawidłowym postrzeganiem świata, nawiązywaniem i utrzymywaniem relacji społecznych. Badania WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia, mówią iż autyzm dotyczy 1 na 100 dzieci – oznacza to, że w Polsce aż u 400 tys. najmłodszych występuje to zaburzenie. 

2. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Zainicjowanie tego dnia było działaniem Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Jego celem było propagowanie zjawiska, jakim jest autyzm oraz towarzyszących mu zachowań. Świadomość społeczeństwa na temat tego zaburzenia często jest bardzo znikoma, dlatego też wciąż podejmowane są działania, aby poszerzyć wiedzę o autyzmie i zwrócić uwagę na osoby, które są doświadczone autyzmem oraz na wyzwania, jakie towarzyszą im w codziennym życiu. 

W Światowy Dzień Autyzmu realizowanych jest wiele inicjatyw, które na celu mają poszerzenie świadomości społeczeństwa na temat tego zaburzenia. Ich organizatorzy podejmują wysiłki, aby przeciwdziałać dyskryminacji osób z autyzmem oraz ich rodzin, a także respektowaniu ich praw.

3. Kolor niebieski symbolem autyzmu 

W ramach solidarności z osobami doświadczonymi autyzmem 2 kwietnia obchodzona jest akcja „Zaświeć się na niebiesko”. Polega ona na podświetlaniu ważnych budynków w miastach na niebiesko. Jednak – dlaczego wybrano akurat ten kolor? Niebieski jest symbolem autyzmu – postrzegany jest jako najgłębszy z kolorów, rozpływa się w nieskończoności horyzontu. Jest zarazem barwą najczystszą, jak i najzimniejszą. To połączenie sprawia, że staje się najbardziej odrealniony ze wszystkich kolorów. 

W akcję „Zaświeć się na niebiesko” może włączyć się każdy z nas. Poprzez proste gesty, jak założenie niebieskiego ubrania czy zaakcentowanie stron internetowych oraz swoich social mediów na niebiesko. Te wyrazy wsparcia dla osób ze spektrum autyzmu i ich osób są niezwykłym doświadczeniem, ponieważ niosą przesłanie, że nie są oni sami i nierozumiani. 

4. Jak pomóc osobom z autyzmem?

Dzień Świadomości Autyzmu ma na celu również uświadamianie o specjalnych potrzebach osób dotkniętych autyzmem. Ważne jest, aby dzieci doświadczone tym zaburzeniem mogły swobodnie rozwijać swoje talenty i uczestniczyć w procesie edukacji. Autyzm stał się jednym z poważniejszych problemów zdrowotnych współczesnego świata, dlatego też każda inicjatywa, której celem jest działanie na rzecz osób dotkniętych tym zaburzeniem, ma wielkie znaczenie.

Warto zatem wspomnieć o niezwykłej publikacji „Modlitewnik w obrazkach PCS” autorstwa Anny Kruk-Twardowskiej oraz Agaty Przybyło. Jest to bowiem owoc wieloletniej pracy inicjatorek z osobami z autyzmem i towarzyszącymi mu zaburzeniami. Modlitewnik ten ma pomóc niemówiącym dzieciom włączenie się w modlitwę, a mówiącym umożliwić lepsze zrozumienie modlitwy, a także jej naukę na pamięć. W kontekście osób ze spektrum autyzmu ważny jest ich rozwój i edukacja, zarówno w szkole, jak i poza nią. Dlatego też “Modlitewnik w obrazkach” został stworzony w taki sposób, aby służył podczas lekcji religii, w czasie modlitwy rodzinnej, ale także podczas przygotowań do I Komunii Świętej.

5. Komunikacja alternatywna i wspomagająca

Zaburzenia mowy mogą wystąpić u osób doświadczonych autyzmem, ale także mogą towarzyszyć innym problemom zdrowotnym. Aby pomóc takim osobom w porozumiewaniu się ze społeczeństwem stworzono system komunikacji alternatywnej i wspomagającej AAC. W jego skład wchodzą metody komunikacji, takie jak m.in. gesty i symbole graficzne, ich wymiana oraz rozwój przez zabawę. Ich celem jest uzupełnienie lub zastąpienie mowy lub pisma dla osób, które doświadczają trudności w komunikacji werbalnej. 

“Modlitewnik w obrazkach PCS” również jest dostosowany do metod komunikacji AAC, ponieważ zawarte w nim modlitwy opierają się na symbolach z bazy The Picture Communictaion Symbols (symbole komunikacji obrazowej stosowane w alternatywnej komunikacji) oraz kolorach używanych przez użytkowników AAC. Dzięki temu, używając modlitewnika, adresaci łatwo rozpoznają zawarte w nich części mowy i przyswoją zawarte w nim treści. 

 

Autyzm to zaburzenie, które dotyka wiele osób w naszym środowisku. Nie dyskryminujmy ich, lecz przeciwnie – dajmy szansę na realizację możliwości i rozwój talentów. Pamiętajmy o solidarności z osobami z autyzmem!

______________________________________________________________________________________________________________________________________

“Modlitewnik w obrazkach PCS dla autystyków” znajdziesz w Księgarni św. Stanisława: Modlitewnik w obrazkach.

Modlitewnik w obrazkach PCS, jest owocem wieloletniej pracy z osobami z autyzmem i towarzyszącymi zaburzeniami. Autorki, Anna Kruk-Przybyło oraz Agata Twardowska tworzyły go, by niemówiący uczniowie mogli się włączyć w modlitwę, a ci mówiący mogli ją lepiej rozumieć, a nawet nauczyć się jej na pamięć. Modlitewnik można  wykorzystać zarówno w szkole, jak i podczas modlitwy rodzinnej.

Pozycja ta adresowana jest również do innych użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Każda modlitwa została przygotowana z zastosowaniem symboli z bazy The Picture Communication Symbols, nieliczne (brakujące) przygotowały autorki. Zastosowały one również kod kolorów przyjęty przez użytkowników AAC, by ułatwić intuicyjne rozpoznawanie części mowy. Modlitewnik sprawdzi się również w przedszkolach i na etapie przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej, kiedy dzieci i wychowankowie uczą się modlitw. Dzięki obrazkom łatwiej je zapamiętają.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nasi partnerzy:
Projekt i wykonanie: TBC Project