Dzień Świętości Życia

25 marca obchodzimy Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Tego dnia przeżywamy także Dzień Świętości Życia. Święto to zachęca nas bowiem do głębszego spojrzenia na dar życia, który otrzymaliśmy od Boga. W tym dniu mamy szczególną okazję, aby zatroszczyć się także o życie nienarodzonych, podejmując Duchową Adopcję Dziecka Poczętego.

Dzień Świętości Życia

1. Dzień Świętości Życia – spojrzenie w przeszłość

Dzień Świętości Życia stał się odpowiedzią na apel papieża Jana Pawła II, który zawarł w encyklice “Evangelium vitae” (“Ewangelia życia”). W tym ogłoszonym 25 marca 1995 r. dokumencie napisał on :

“Proponuję (…) aby corocznie w każdym kraju obchodzono Dzień Życia (…) Trzeba, aby dzień ten był przygotowany i obchodzony przy czynnym udziale wszystkich członków Kościoła lokalnego. Jego podstawowym celem jest budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i w społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i każdej kondycji.”

Ideą Jana Pawła II było zwrócenie uwagi na wiele problemów, które dotyczą kwestii szacunku do ludzkiego życia. Papież zwrócił uwagę na często pomijaną godność, jaka przynależy do każdej osoby. Zachęcał także, aby czerpać radość z narodzin nowego życia, szanować i bronić ludzkich istnień. Prosił, aby troszczyć się o cierpiących i potrzebujących oraz być blisko osób starszych i umierających. W swoim przesłaniu Jan Paweł II uczył przede wszystkim, że naszym zadaniem jest nieść nadzieję. 

W 1998 r. Konferencja Episkopatu Polski poczyniła działania, które miały być odpowiedzią na apel Jana Pawła II. Podjęła ona uchwałę, mówiącą iż Dzień Świętości Życia w Kościele w Polsce obchodzić będziemy 25 marca. 

Encyklikę “Evangelium vitae” papieża Jana Pawła II znajdziecie w Księgarni św. Stanisława: Evangelium Vitae.

2. Ruch Duchowej Adopcji

Ruch Duchowej Adopcji zrodził się po objawieniach Matki Bożej w Fatimie. W Polsce praktykowany jest od 1987 r. Duchowa Adopcja to modlitwa w intencji dziecka zagrożonego niebezpieczeństwem w łonie matki. Odmawiana jest ona przez 9 miesięcy, czyli dokładnie tyle, ile trwa ciąża. Podejmujący się Duchowej Adopcji każdego dnia odmawiają jedną tajemnicę różańca oraz stworzoną specjalnie z tej okazji modlitwę w intencji dziecka oraz jego rodziców. Osoba, która decyduje się na Duchową Adopcję, nie wie, kim jest dziecko, za które się modli. Do modlitwy dołączyć można także wybrane postanowienie, m.in. regularna częsta spowiedź i przyjmowanie Komunii Świętej, czytanie Słowa Bożego, post czy pomoc potrzebującym. 

Włączyć się w ten ruch można zarówno podczas szczególnej Mszy Świętej, jak i prywatnie. W polskiej tradycji to właśnie 25 marca, czyli w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego,a jednocześnie w Dzień Świętości Życia, odbywają się specjalne Msze Święte, podczas których można podjąć się Adopcji Dziecka Poczętego. W dzieło Duchowej Adopcji włączyć może się każdy.

Podjęcie się Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego również jest odpowiedzią na apel Jana Pawła II, który skierował do Polaków podczas swojej I Pielgrzymki do Ojczyzny:

Jeśli mamy żyć Słowem Bożym, trzeba nie ustawać w modlitwie. Jest to wezwanie najważniejsze. Najistotniejsze orędzie.

Jego słowa zachęcają do włączenia się w modlitwę za najbardziej bezbronnych, prosząc Boga o jego szczęśliwe narodzenie. 

3. “Oto Baranek Boży”

Z okazji tegorocznego Dnia Świętości Życia powstała niezwykła publikacja. “Oto Baranek Boży” Wojciecha Jaronia to zbiór modlitw, rozważań i litanii na każdy dzień roku, które mogą towarzyszyć dziełu Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. 

Zachęca ona do comiesięcznych medytacji nad słowami, które słyszymy przed przyjęciem Sakramentu Eucharystii – “Oto Baranek Boży”. Podczas każdej adoracji rozważane będą słowa z Pisma Świętego, które mówią o Baranku – od Księgi Rodzaju aż do Księgi Apokalipsy, a także nauczanie papieża Benedykta XVI z adhortacji “Sacramentum caritatis” (“Sakrament miłości” – mówiącej właśnie o Sakramencie Eucharystii. 

Książeczkę “Oto Baranek Boży. Dzień Świętości Życia 2021” znajdziecie w Księgarni św. Stanisława: Oto Baranek Boży.

Obchodząc tegoroczny Dzień Świętości Życia warto pamiętać o apelu św. Jana Pawła II i o sile płynącej z modlitwy.

Nasi partnerzy:
Projekt i wykonanie: TBC Project