Jak wychować dzieci w wierze katolickiej?

Rodzice, wychowujący dziecko, stają często przed trudnymi wyzwaniami. Chcą, aby ich pociechy wyrosły na dobrych ludzi, kierujących się w życiu określonymi wartościami. Jednak, we współczesnym świecie, w którym otoczyła nas wirtualna rzeczywistość i zewsząd otaczają nas nowoczesne treści, często deprymujące rolę wartości, religii, czy rodziny, wielu rodziców zadaje sobie pytanie – jak wychować dzieci w wierze katolickiej?

Jak wychować dzieci w wierze katolickiej?

1. Wiara to najpiękniejszy prezent

Każdy rodzic pragnie szczęścia dla swojego dziecka i robi wszystko, aby mu je podarować. Niestety często utożsamiane jest ono z najnowszym modelem telefonu, drogimi ubraniami czy nieograniczoną możliwością spotykania się z rówieśnikami. Jednak tak naprawdę wszystkie te rzeczy przeminą, po jakimś czasie zostaną wymienione na nowszy model. Ale jest coś, co stanie się prezentem ponadczasowym – niezależnie od zmieniającej się mody, pory roku czy miejsca, w jakim będziesz przebywać. To wiara – najpiękniejszy i najtrwalszy prezent, jaki można sobie wyobrazić. Brzmi świetnie, ale czy pojawia się pewien problem – jak ten prezent wręczyć? Zatem – jak wychować dzieci w wierze katolickiej?

2. Daj przykład

Przekazywanie dzieciom wiary katolickiej i pielęgnowanie ich rozwoju duchowego wcale nie jest łatwe. Jednak istnieje kilka zasad, dzięki którym wychowywanie dzieci i ich wzrastanie do miłości Bożej, staje się możliwe. Poznaj je już teraz!

Po pierwsze, daj dzieciom przykład swojego życia. Najmłodsi obserwują nasze codzienne zachowania, uczą się ich od nas, a następnie naśladują. Dlatego też warto zwracać uwagę, jakie wartości, nawet nieopatrznie, przekazujemy pociechom. Rodzice, którzy chcą wychowywać dzieci w wierze katolickiej, na co dzień powinni żyć miłością do Boga i drugiego człowieka. Zwracać się do Pana w momentach trudnych, jak i dziękować mu za dobrze przeżyty czas i osiągnięte sukcesy. W ten sposób pokażesz dziecku, że Bóg jest w naszej codzienności. Co więcej, nie jest jakąś odległą rzeczywistością, o której przypominamy sobie w niedzielę lub święta, ale znajduje się zawsze blisko każdego człowieka.

3. Przekaż wiedzę

Jeśli chcemy przekazać wiarę naszym dzieciom, musimy wiedzieć, co chcemy powiedzieć. Bowiem rodzicom może często towarzyszyć problem nieumiejętności przekazania prawd wiary. Dla osób będących w Kościele już od kilkudziesięciu lat, pewne kwestie są oczywiste. A co za tym idzie, nigdy nie zastanawialiśmy się, jak wytłumaczyć je najmłodszym. Jednak z pomocą przychodzą poradniki, publikacje czy najbardziej oczywiste rozwiązanie – Katechizm Kościoła Katolickiego. To w nim znajdziesz podstawową wiedzę na tematy związane z religią. 

Może być Ci trudno przekonać Twoje dziecko do sięgnięcia po tę pozycję, ale jeśli Ty zrozumiesz jej słowa, to w prosty sposób będziesz mógł je przekazać. Znajomość prawd wiary i najważniejszych teoretycznych informacji o religii jest bardzo ważna. Bowiem, kiedy chcesz zachęcić innych do jakiegoś zachowania lub przekonać do pewnej kwestii, musisz wiedzieć, o czym mówisz. Zatem po drugie, musisz być wiarygodny, aby Twój przekaz miał szansę paść na żyzną glebę. 

4. Nie tylko Msza Święta

Jeśli chcesz zainspirować wiarą młodych ludzi, musisz im pokazać, że bycie katolikiem to coś więcej niż tylko pójście na niedzielną Mszę Świętą. Owszem, cotygodniowy udział w Eucharystii, jest niezwykłym wydarzeniem. To tam dokonuje się ofiara Chrystusa, dzięki której możemy spożywać Ciało i Krew Jezusa. Jednak to aż i jedynie godzina ze 168, jakie ma każdy tydzień. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby pamiętać o Bogu także poza niedzielnym udziałem w Mszy Świętej. 

Rodzice powinni stworzyć “domowy kościół”, o którym mówił m.in. Jan Paweł II. Jego ideą nie jest posługiwanie się wiarą na pokaz i jej przesadne uwydatnianie, lecz towarzyszenie w codziennych obowiązkach. Dotyczy to zarówno rodziców, jak i dzieci, które zainspirowane przykładem opiekunów, pójdą ich śladem. Życie wiarą to oddanie się Bogu w każdej sytuacji naszego życia i świadomość Jego obecności. 

5. Wspólna modlitwa

Symbolem współczesnego świata jest nieustanny pośpiech. Śpieszymy się do pracy, szkoły, na zajęcia dodatkowe czy na kolejną lekcję online. Trudno dopasować swój plan do innych członków rodziny i znaleźć czas, w którym każdy będzie miał wolną chwilę. Jednak właśnie on jest niezbędny, aby wspólnie uklęknąć do modlitwy. Dlaczego to właśnie modlitwa odmawiana całą rodziną jest kluczowa, aby przekazać dzieciom wiarę?

Ponieważ daje ona najlepszy przykład wiary rodziców. Uczy dzieci oddania się Bogu w każdej sytuacji. Wprowadza w świat wiary już od najmłodszych lat. Pokazuje owoce, jakie płyną z zawierzenia Bogu, Matce Bożym i świętym. Kształtuje wśród dzieci obraz właściwej hierarchii wartości, z której wynika przesłanie przytoczone przez św. Augustyna. “Gdzie Bóg jest na pierwszym miejscu, tam wszystko jest na swoim miejscu”.

6. Zadbaj o edukację

W wychowywaniu dziecku w wierze katolickiej udział biorą nie tylko rodzice. Rozwijać ją może także podczas lekcji religii. Jednak to od rodziców zależy, czy i jak dziecko będzie brało w nich udział. Przede wszystkim rodzice sami powinni poznać wartość lekcji religii i skutków, jakie wiążą się z nieuczestniczeniem w nich ich wychowanków. Bowiem rezygnacja z katechezy wiąże się z późniejszymi problemami z dopuszczeniem do sakramentów i niektórych funkcji w kościele.

To właśnie na lekcjach religii Twoje dzieci będą miały okazję do rozwijania swojej wiary i dzielenia się z nią z innymi rówieśnikami. To tam zostaną im przekazane wartości takie, jak szacunek, sprawiedliwość, prawda, nadzieja. Podczas chrztu rodzice zobowiązują się do wychowania dzieci w wierze, a ich aktywny udział w katechezie jest jednym z etapów tego obowiązku, którego znaczenie nie można bagatelizować. Warto już od najmłodszych lat pomyśleć o owocach lekcji religii. To dzięki udziałowi w niej, w przyszłości można zostać chrzestnym, przyjąć sakramenty Eucharystii, bierzmowania czy małżeństwo. Zapewne dzieci w wieku kilku czy kilkunastu lat nie myślą o tak szerokich konsekwencjach rezygnacji z udziału w lekcjach religii. Jednak jako rodzic powinieneś rozważyć, jak wielkie znaczenie dla rozwoju religijnego ma udział Twoich dzieci w katechezie.

7. Więcej niż prezenty

Maj to czas, który jednoznacznie kojarzy się z uroczystościami I Komunii Świętych.  To wyjątkowy i bardzo ważny sakrament. Jednak coraz częściej to wielkie święto staje się kolejną komercyjną uroczystością, w której centrum nie stoi Chrystus przychodzący pod postacią chleba, lecz rywalizacja, aby kupić najdroższy i najbardziej markowy prezent na Komunię. Warto temu zapobiec i wytłumaczyć dziecku prawdziwą istotę przyjmowanego sakramentu i fakt, że to nie prezenty są tego dnia najważniejsze.

Już od najmłodszych lat należy tłumaczyć dzieciom wartość Mszy Świętej – zarówno tej niedzielnej, jak i tych związanych z przyjmowaniem sakramentów. Dzieci powinny wiedzieć, że piękne ubrania, wyszukana fryzura czy ustrojony kwiatami kościół to tylko dodatek, a najważniejsze wydarzenie dokonuje się na ołtarzu, gdzie kapłan przemienia chleb w Ciało Chrystusa. Także prezenty powinny być tylko dodatkiem do tych wyjątkowych uroczystości. Dzieci zdecydowanie lepiej to zrozumieją, gdy upominki wybierane przez nas będą odzwierciedlały nasz przekaz. Zatem będą pamiątkę pięknego dnia, który tłumaczy i podkreśla istotę sakramentu.

 

Jak wychować dzieci w wierze katolickiej? Takie wychowanie we współczesnym świecie nie jest łatwą sprawą. Jednak warto o nim mówić i zastanawiać się nad najlepszą drogą i właściwymi rozwiązaniami. Ten temat jest szczególnie ważny w kontekście obchodzonych w najbliższym czasie świąt rodzinnych – Dnia Mamy, Dnia Ojca oraz Dnia Dziecka.

Już teraz Księgarnia św. Stanisława życzy wszystkim mamom spełnienia wszystkich marzeń, niegasnącej pogody ducha, spełnienia na zawodowej ścieżce, niekończących się pomysłów na rozwiązywanie problemów, których w rodzinie często nie brakuje, radości z każdego sukcesu swoich pociech oraz budowania atmosfery rodzinnego ciepła i dobroci.

W Księgarni św. Stanisława znajdziecie wyjątkowe pomoce, które rozświetlą Wam drogę wychowywania dzieci w wierze katolickiej, a także codziennego życia rodzinnego. Sprawdźcie już teraz i znajdźcie odpowiedź na pytanie: jak wychować dzieci w wierze katolickiej?

 

Nasi partnerzy:
Projekt i wykonanie: TBC Project