Kobieta w Biblii

8 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet. Dlatego też płeć piękna obdarowywana jest kwiatami oraz prezentami i częściej niż zwykle mówi się o ich ważnej roli. Jednak o roli kobiety i jej wielkiej wartości należy pamiętać każdego dnia, a nie tylko od święta. Już od najdawniejszych czasów kobiety emanują siłą, odwagą i energicznością. Warto zastanowić się dzisiaj także nad tematem: “Kobieta w Biblii”.

Kobieta w Biblii

1. Kobieta w Biblii – Księga Rodzaju

Jedno z najważniejszych zdań dotyczących godności kobiet znajduje się już na początku Pisma Świętego. Ponieważ to w Księdze Rodzaju spotykamy się z opisem stworzenia kobiety i mężczyzny – Adama i Ewy. Czytamy w nim:

“Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz,

na obraz Boży go stworzył:

stworzył mężczyznę i niewiastę.” (Rdz 1, 27)

Kobieta i mężczyzna wymienieni są na równi. Oboje stworzeni na obraz Boga. Ze względu na ich Boże podobieństwo otrzymali tę samą godność człowieka i mają w oczach Stwórcy tę samą wartość.

A jak temat “Kobieta w Biblii” kształtuje się w Nowym Testamencie?

2. Maryja jako znak godności kobiety

Maryja jest najważniejszą z Biblijnych kobiet. Ze względu na jej osobę na świat przyszedł Zbawiciel – Jezus Chrystus. Jednak, aby tak się stało Maryja musiała wyrazić zgodę – odpowiedzieć “tak” na głos Pana. 

“Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa.” (Łk 1, 38)

Te słowa wypowiedziane przez Maryję zmieniły bieg świat. Chyba nikt nie ma wątpliwości, jak bardzo jej decyzja wpłynęła na losy świata i jak wielką rolę w nim odegrała i nieustannie odgrywa. Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny było potwierdzeniem godności, jaką Bóg obdarzył kobietę.

3. Magnificat jako wyraz poczucia wartości

Warto spojrzeć także na zachowanie Maryi po Zwiastowaniu. Odwiedza swoją krewną – Elżbietę i wyśpiewuje jej hymn, znany nam jako Magnificat, w którym chwali Pana za wszystko, co jej dał:

“Wielbi dusza moja Pana,

i raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy.

Bo wejrzał na uniżenie Służebnicy swojej.

Oto bowiem błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia,

gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny.”

Jednak hymn ten pokazuje także inny ważny aspekt postawy Maryi. Wyśpiewując ten hymn Maryja pokazuje, że jest świadoma własnej wartości. Wie, że została wybrana do rzeczy wielkich, bo to właśnie ją błogosławić będą wszystkie pokolenia. Taka postawa Maryi jest przykładem dla wszystkich kobiet. Wskazuje zarówno na świadomość otrzymanych od Boga darów, ale i własnych osiągnięć oraz talentów. Nie umniejsza swojej osobie i przedstawia kobietom drogę do odnalezienia własnego znaczenia.

4. Cud na weselu w Kanie a wartość kobiety

Jakie znaczenie w kontekście godności kobiety ma uczyniony przez Jezusa cud na weselu w Kanie Galilejskiej? To właśnie Maryja zasygnalizowała swojemu Synowi, że na stole zabrakło wina. Wypowiedziane przez nią zdanie: 

“Nie mają już wina.” (J 2,3)

pokazuje, że Maryja jest uważna i troszczy się o innych. Co więcej, kiedy Jezus sugeruje, że brak wina nie jest ich sprawą, Maryja nie poddaje się, nie porzuca swojego “planu”. Zwraca się do sług Jezusa:

„Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2,5).

W tej sytuacji widoczna jest nieustępliwość Maryi, jej dążenie do celu i pewność, że to co chce osiągnąć jest właściwe i potrzebne. Podobnie, jak z wizyty u Elżbiety, z tej postawy Matki Jezusa również płynie przesłanie i przykład dla kobiet. Mając świadomość, że postawiony cel jest dobry, przyniesie korzyść zarówno nam, jak i naszym bliskim, należy wytrwale dążyć do jego osiągnięcia i być konsekwentnym w swoich działaniach.

5. Wizyta Jezusa u Marii i Marty a obowiązki kobiety

Dom dwóch kobiet – Marii i Marty był przystankiem na drodze Jezusa. Podczas tej wizyty widoczne jest oburzenie Marty na jej siostrę, która zamiast pomagać w przygotowaniach przysłuchiwała się słowom Jezusa. Prosi nawet przybyłego gościa o reakcję:

“Panie, czy Ci to obojętne, że moja siostra zostawiła mnie samą przy usługiwaniu? Powiedz jej, żeby mi pomogła.” (Łk 10, 40)

Być może reakcja Jezusa staje się niespodzianką dla pogrążonej w przygotowaniach Marty.

“Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba <mało albo> tylko jednego.”  (Łk 10, 41-42)

Te słowa Jezusa są dowartościowaniem kobiety. Wskazują one, że rolą niewiasty nie jest jedynie zajmowaniem się domem. Wręcz przeciwnie, kobiety powołane są do rzeczy większych i ważniejszych, a wśród nich do słuchania Słowa Bożego i poszukiwania prawdy.

 

“Kobieta w Biblii” to bardzo szerokie zagadnienie, o którym można jeszcze wiele powiedzieć. Jednak dzisiaj wszystkim kobietom z okazji ich święta życzymy, aby zainspirowały się postawami Maryi – były jednocześnie wdzięczne Bogu za otrzymywane dary, ale także świadome swojej wartości i otrzymanych talentów. Pamiętajcie również, aby wytrwale dążyć do postawionych sobie celów i nie rezygnować z nich przy pierwszym upadku. Warto przypomnieć sobie także słowa Jezusa wypowiedziane w domu Marty i Marii. Troszczcie się o to, co najważniejsze! 

Z okazji Dnia Kobiet polecamy także wiele pozycji poświęconych wszystkim przedstawicielkom płci pięknej: Kobieta.

 

 

 

 

 

 

Nasi partnerzy:
Projekt i wykonanie: TBC Project