Zakon Bonifratrów – historia i fenomen

Zakon Bonifratrów, a właściwie Zakon Szpitalny świętego Jana Bożego, znany jest z posługi chorym i ubogim. Bracia zakonni pomagają potrzebującym poprzez różne formy działalności, m.in. szpitale, domy opieki czy jadłodajnie. Jaka jest historia Zakonu Bonifratrów i dlaczego stał się tak popularny?

Zakon Bonifratrów - historia i fenomen

1. Zakon Bonifratrów i jego historia

Bonifratrzy na ziemie polskie dotarli na początku XVII w., a dokładnie w 1609 r. Ich siedziba znajdowała się u zbiegu ulic św. Marka i św. Jana w Krakowie. Od zamożnego kupca Valeriana Montelupiego zakonnicy otrzymali kamienicę, w której znalazły się pomieszczenia konwentu, szpital z 12 łóżkami i kościół pw. św. Urszuli.  Bonifratrzy cieszyli się dużym uznaniem na ziemiach polskich i w związku z tym przyciągali do siebie wielu młodych Polaków, którzy również zapragnęli służyć innym. Zakonników docenili również biskupi oraz zamożna szlachta, a wyrazem szacunku było fundowanie klasztorów oraz szpitali w kolejnych miejscach w Polsce.

2. Bonifratrzy pomocą w trudnych czasach

Bonifratrzy swoją pomoc nieśli każdego dnia, zarówno w czasach pokoju, jak i wojny. Odznaczali się przy tym wielką odwagą i ofiarnością, a ich szczególnym wyrazem był ich udział i działanie podczas wyprawy wiedeńskiej króla Jana III Sobieskiego. Bolesną odsłoną historii państwa polskiego były rozpoczęte w 1772 r. rozbiory. Dotknęły one także Zakon Bonifratrów. Niektóre z prowincji zostały zlikwidowane, jednak czas odzyskania przez Polskę niepodległości to również okres odradzania się świetności Zakonu Bonifratrów. 

II wojna światowa była czasem trudnym dla Zakonu, podobnie jak dla całego kraju. Szpital w Krakowie był jednym z niewielu na mapie Polski, w którym Bonifratrzy mogli sprawować swoją działalność. Nie przestraszyli się wojennego okupanta, lecz nieustannie pomagali chorym, a co więcej – dawali schronienie poszukiwanym przez Gestapo oraz pomagali organizacjom działającym w podziemiu niepodległościowym. Czas komunizmu był kolejnym niełatwym okresem w historii Zakonu. Szpitale prowadzone przez Bonifratrów przeszły na ręce państwa, a bracia nie mogli już w dotychczasowy sposób pomagać chorym. Jednak Bonifratrzy szukali innych ścieżek do potrzebujących, wlewali w ludzkie serce nadzieję i przekazywali ducha patriotyzmu.

3. Zakon Bonifratrów współcześnie

Upadek komunizmu sprawił, że Bonifratrzy mogli odnowić swoją działalność w szpitalach, czyli powrócić do korzeni. Stopniowo w ich ręce wracały szpitale w różnych miejscach w Polsce. W 1997 r. odzyskali szpital w Krakowie. Gorliwość i poświęcenie braci zakonnych już od wieków jest doceniane przez Polaków i nie traci na aktualności także współcześnie. Biegłość w sztuce medycznej i troska o chorych sprawiają, że Szpitale Bonifratrów cieszą się powszechnym uznaniem. 

Powszechna nazwa zakonu, czyli Bonifratrzy również pokazuje jego wielkie zasługi, gdyż w tłumaczeniu oznacza ona “dobrzy bracia”, a nadana została przez społeczeństwo polskie.

4. Produkty Bonifraterskie

Metody leczenia braci Bonifratrów zyskały duże uznanie. Coraz większą popularnością cieszą się również naturalne produkty tworzone na bazie receptur Braci Zakonu Szpitalnego Bonifratrów. Ich głównym składnikiem są ziołowe ekstrakty, mające dobroczynne właściwości. Zioła zastosowane w tych produktach pomagają w leczeniu schorzeń (aloes), oczyszczają organizm z toksyn (babka lancetowata), działają uspokajająco (chmiel), mogą być stosowane w stanach zapalnych (rumianek), odprężają (lawenda), pobudzają trawienie (melisa), zabijają bakterie (mięta), poprawiają jakość snu (kozłek lekarski), wzmacniają mięsień sercowy (głóg), pomagają osobom chorym na cukrzycę (karczoch zwyczajny).

Cel stworzenia produktów bonifraterskich pokrywa się z głównym przesłaniem zakonu – poprawianie jakości ludzkiego życia i ich kondycji zdrowotnej. Kupując produkty bonifraterskie, wspierasz działalność Zakonu i realizowanie przez nich kolejnych dzieł pomocy potrzebującym. “Bracia, czyńcie dobro” to hasło Zakonu Braci Bonifratrów. Doceniajmy dobro, które czynią jego członkowie i inspirujmy się ich postawą, czyniąc dobro w naszym otoczeniu.

Zachęcamy także do zakupu Produktów Bonifraterskich – nowości w naszej Księgarni: Produkty Bonifraterskie.

 

Nasi partnerzy:
Projekt i wykonanie: TBC Project