Szaty liturgiczne ministranta i lektora – Liturgiczne ABC

Mszy Świętej przewodniczy kapłan, który w imieniu Jezusa celebruje ofiarę eucharystyczną. Jednak nie jest to jedyna osoba, którą widzimy przy ołtarzu. Znajdują się przy nim także ministranci i lektorzy, czyli Liturgiczna Służba Ołtarza. Asystują oni podczas Mszy Świętej, a ich posługa ma prowadzić do jak najpiękniejszego i pełnego przeżycia liturgii. W dzisiejszej odsłonie “Liturgicznego ABC” poznamy szaty liturgiczne ministranta i lektora.

Szaty liturgiczne ministranta i lektora

Ministrant

1. Komża

Czym jest komża? Jest to krótka szata w kolorze białym. Ma szerokie rękawy. Jej pochodzenie wywodzi się z chórów, ponieważ była przez nie używana podczas Liturgii Godzin. Jednak już od XIV w. jest stosowana podczas wszystkich czynności liturgicznych, w których nie jest wymagane użycie alby. Symbolika komży to czystość duszy.

  

2. Pelerynka

Czym jest pelerynka? Jest to szata zakładana na komżę. Jej kolor uzależniony jest od okresu liturgicznego. Jednak w niektórych parafiach niezależnie od kolorów związanych z częściami roku liturgicznego jest zielona, fioletowa lub czerwona. Pelerynkę nazywa się inaczej kołnierzykiem.

  

3. Sutanela

Czym jest sutanela? Jest to sutanna ministrancka. Jej użycie jest już coraz rzadsze, jednak stosuje się ją podczas ważnych uroczystości – m.in. na Wielkanoc, Triduum Paschalne oraz Pasterkę.

  

Lektor

1. Alba

Czym jest alba? Jest to szata z długimi rękawami. Długością sięga do kostek. Jej pochodzenie to starożytna tunika. Materiałem, z którego ją tworzono, był len. Natomiast obecnie sporządza się ją z innych tkanin szlachetnych. Nazwa “alba” pochodzi od łacińskiego “albus”, co oznacza “biały”. Tłumaczy to także jej kolor. Symbolika alby jest tożsama ze znaczeniem komży. Bowiem obie oznaczają czystość duszy.

  

2. Cingulum 

Czym jest cingulum? Cingulum to pas, który służy do przewiązywania alby w pasie. Jego symbolika to związaniem pokus, które przyciągają ludzi.

  

Szaty liturgiczne ministranta i lektora już nie powinny być dla Was tajemnicą. A już za tydzień zapraszamy na kolejną odsłonę “Liturgicznego ABC”.

 

Nasi partnerzy:
Projekt i wykonanie: TBC Project